🔴ذوالنوری:
برجام تحقق همه چیز در مقابل هیچ نیست/ اروپا سر عقل بیاید، تعهدات برجامی را اجرا می‌کنیم

🔶رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اگر اروپا سرعقل بیاید و به وظایفش عمل کند، برجام مطلوب آنها اجرایی می‌شود اما اگر هیچ تعهدی را عمل نکنند، ملت ایران نیز حق دارند هزینه نکنند.

🔸مجتبی ذوالنوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به درخواست تروییکای اروپایی طرفِ برجام نسبت به توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی از سوی کشورمان، گفت: برجام معاهده‌ای دوجانبه است که یک طرف آن ایران و طرف دیگر 1+5 بود که شامل کشورهای متعددی مانند چین، روسیه، آمریکا و اتحادیه اروپا می شود.

🔸جمهوری اسلامی ایران تعهداتش را کامل اجرایی کرده است؛ 14 گزارش مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید دارد که ایران تمامی تعهداتش را عملیاتی کرده است.

🔸این مهم در حالیست که تامین حقوق کشورمان، اجرای تعهدات از سوی طرف های مقابل است که باید تحریم ها را بردارد، نفت کشورمان فروخته شود و ارتباطات بانکی فراهم شود.

🔸ذوالنوری با بیان اینکه طرف های مقابل تعهداتش را اجرایی نکرده است، گفت: بر این اساس جمهوری اسلامی ایران حق دارد از اجرای تعهداتش استنکاف کند؛ اگر غربی‌ها تعهداتشان را انجام ندهند یا ایران تعهدش را کم کند، می‌گویند خروج از برجام است یا برجام را قبول ندارند.

🔸اروپایی‌ها اعلام نکردند برجام را قبول ندارند اما آمریکا عنوان کرد توافقنامه را قبول ندارد و از آن خارج شد.

🔸اروپایی ها در برجام باقی ماندند و متعهد شدند یازده اقدام انجام دهند تا خلاء آمریکا را پر کنند اما هیچکدام از تعهداتشان را انجام ندادند و اعلام هم نکردند که از توافقنامه هسته ای خارج شده اند.بر این اساس جمهوری اسلامی ایران در مقابل اقدام اروپایی ها، کاهش تعهداتش را در دستورکار قرار داد و بارها نیز اعلام کرد هرگاه اروپا سرعقل بیاید و به وظایفشان عمل کنند، کشورمان نیز با آنها همراه خواهد شد.

🔸در واقع باید اذعان کرد جمهوری اسلامی ایران کاهش تعهداتش را مشروط انجام داده اما غربی ها تاکنون به صورت مطلق اقدامی انجام نداده اند.

🔸طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی راه بازگشت جمهوری اسلامی ایران مشخص شده است؛ لذا کاهش تعهدات برجامی کشورمان به معنای خروج از برنامه جامع اقدام مشترک نیست زیرا در عمل این چنین نیست و موضوعی هم اعلام نشده است.

🔸در گفتگوی با برخی سفرای خارجی عنوان کردم سه راه وجود دارد که ابتدا "همه چیز در مقابل همه چیز" است.
همچنین اگر طرف های برجامی کمی از تعهداتشان را انجام دهند، "کاهش اجرای تعهدات در مقابل کاهش تعهدات" است.

🔸در راه سوم نیز اگر طرف های برجامی به تعهداتشان عمل نکنند، ما نیز حق داریم به تعهداتمان عمل نکنیم که "هیچ درمقابل هیچ" است.

🔸مسیر طی شده در قوه مقننه فرصتی برای اروپا و طرف های برجامی است؛ در زمان اجرای این قانون دوماه فرصت پیش بینی شده و نهایتا به خروج از پروتکل الحاقی منجر می شود و حتی خروج از برجام نیز در آن تصویب نشده است.

🔸اگر اروپایی ها سرعقل بیایند و به وظایفشان عمل کنند، برجام مطلوب آنها اجرایی می شود اما اگر هیچ تعهدی را عمل نکنند، ملت ایران نیز حق دارد هزینه ندهند و تعهدی را اجرایی نکنند.

🔸موضوع یاد شده حق عرفی، حقوقی و قانونی است و سرکشی و تقابل غیرمنطقی از ناحیه ایران نیست. کشورمان تاکنون منفعلانه ترین، منعطف ترین و صادقانه ترین برخورد در برجام داشته است لذا به دولتمان در مقابل این همه انعطاف معترض هستیم و قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها را تصویب کردیم.

🌐صفحات رسمی حجت الاسلام ذوالنور⏬
🆔 ایتا http://eitaa.com/joinchat/2630483981C892d2c8b17
🆔سروش sapp.ir/zonnoor

🆔وب سایت https://zonnour.ir
@Emad313

نظرات