بر اساس اطلاعات موثق رسيده، بخشي از هيات ديپلماتيکي که قرار است يکشنبه همراه با قائم مقام وزير خارجه کره جنوبي به تهران سفر کند ، امروز وارد تهران شد. بر اساس اين اطلاعات ، سفر هيات کره اي قبل از ماجراي توقيف کشتي هماهنگ شده و دستور کار اصلي مذاکرات هم روابط دوجانبه و به ويژه بررسي راه هاي استفاده از منابع مالي دپو شده ايران در اين کشور است. البته اگر طرف مقابل مطلبي در مورد کشتي توقيفي داشته باشد، طبق عرف ديپلماتيک شنيده مي شود ولي اصل موضوع در مسير قانوني خودش بررسي خواهد شد.

توضيحات خطيب زاده درباره سفر هيأت کره اي به ايران
در همين راستا سعيد خطيب زاده سخنگوي وزارت امور خارجه امشب (پنجشنبه) در پاسخ به پرسش خبرنگاران در ارتباط با هيأتي از کره که گفته مي شود وارد تهران شده و مهمان سفير کره جنوبي است، اظهار داشت: هيأتي که وارد کشورمان شده است بخشي از هيات قائم مقام وزارت خارجه کره جنوبي است که قرار است روز يکشنبه به تهران سفر کند.

سخنگوي وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: سفر اين هيأت قبل از توقيف کشتي متخلف کره اي مورد توافق قرار گرفته و دستور کار اصلي آن مذاکره در مورد چگونگي دسترسي به منابع مالي ايران در کره است.

به گزارش فارس، خطيب زاده پيش از اين در اظهاراتي درباره وضعيت کشتي توقيف شده کره‌اي اظهار داشت: مشکل کشتي کره‌اي کاملا فني است و جمهوري اسلامي ايران مانند همه کشورها نسبت به حفظ و حمايت از محيط زيست دريايي حساسيت کامل دارد و با موارد نقض آن، طبق قانون برخورد مي‌کند. رفتار دولت کره در اين زمينه قابل درک نبوده و مردود است و دولت کره را به برخورد منطقي و مسئولانه با اين موضوع فني ترغيب مي‌کنيم.

خطيب زاده در ادامه توضيح داد: سازمان بنادر و دريانوردي به عنوان نهاد متولي اينگونه مسائل، به صورت حرفه‌اي پيگير کمک‌هاي لازم به کشتي و خدمه آن است و اطلاع رساني لازم را در اين زمينه انجام مي‌دهد.

سخنگوي وزارت امور خارجه در مورد اخبار منتشره مبني بر سفر هيأتي از کره به ايران براي پيگيري اين موضوع اظهار داشت: سفر قائم مقام وزير خارجه کره از قبل مطرح بود که اطلاع رساني شد و در آينده نزديک انجام مي شود، اما ارتباطي با اين موضوع نداشته و توافقي براي انجام سفر جداگانه بين دو کشور نيز وجود ندارد، چرا که اصولا اين موضوع در قالب فني و در مسير حقوقي تعريف شده پيش مي رود و به سفر ديپلماتيک نياز ندارد.
#پی_نوشت
تاقبل از توقیف کشتی، کره حتی حاضر به گفتگو نبوده چه برسد که پول ایران رابدهد
#زنده_باد_سپاه
#زنده_باد_رهبرم

@Emad

نظرات